تجربه دستگاه شارژر انرژی شارژر برق مصرفی

تجربه: دستگاه شارژر انرژی شارژر برق مصرفی قبض برق

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری تعهد دارم کار را درست انجام بدهم / علی نصیریان

فیلم «امپراطور جهنم» روایتی نو دارد از سیر تحولات سیاسی عربستان و نقش‌آفرینی رژیم سعودی در تشکیل گروه‌های تکفیری بازی کم‌نظیر علی نصیریان در نقش یک مفتی سعودی م

تعهد دارم کار را درست انجام بدهم / علی نصیریان

علی نصیریان: تعهد دارم کار را درست انجام بدهم

عبارات مهم : انصراف

فیلم «امپراطور جهنم» روایتی نو دارد از سیر تحولات سیاسی عربستان و نقش آفرینی رژیم سعودی در تشکیل گروه های تکفیری بازی کم نظیر علی نصیریان در نقش یک مفتی سعودی مخاطبان جشنواره سی وششم فجر را حیرت زده خواهد کرد.

علی نصیریان بازیگر فیلم «امپراطور جهنم» راجع به تجربه حضور خود در این فیلم گفت: «مثل کارهای قبلی ام هر لحظه اعتقاد دارم کار هنری را نباید راجع به اش توضیح داد؛ باید با حضور و هنرمان حرف مان را به مخاطب بگوییم و هر توضیح و حرفی خارج از کار از نظر من جایی ندارد.» این بازیگر با اشاره به اینکه هیچ گاه دوست ندارم قبل از دیده شدن فیلم راجع به نقش حرف بزنم، گفت: «بهتر است قضاوت راجع به «امپراطور جهنم» را هم به بعد از تماشای فیلم و نگاه مخاطبان بسپاریم. فیلم ساخته می شود که دیگران ببینند و راجع به اش حرف بزنند؛ نه خود بازیگران.»

نصیریان راجع به مشکل های ایفای این نقش گفت: «به هر حال هر کاری مشکل و گرفتاری هایی دارد؛ مخصوصا در سن من که شرایط را سخت تر هم می کند ولی ما تعهد داریم کار خود را درست انجام دهیم و کم نگذاریم. حالا قضاوت این نقش آفرینی را به عهده دیگران می گذارم و تلاش می کنم خودم چیزی را به مردم تلقین نکنم.»

این بازیگر 83 ساله با اشاره به اینکه این روزها درگیر بیماری و شکستگی دست همسرش است و از او پرستاری می کند، گفت: «نمی دانم شرایط چگونه پیش خواهد رفت ولی امیدوارم به گونه ای باشد که بتوانم جهت پخش فیلم «امپراطور جهنم» به جشنواره فجر بیایم.»

«شکارچی شنبه» از آن دست فیلم هایی بود که لفافه گویی های مرسوم سینمای کشور عزیزمان ایران را کنار گذاشته و در قضیه تصویر کردن صهیونیسم، سراغ اصل و ریشه رفته بود. پرویز شیخ طادی کارگردان اثر، بنا را بر روایت تصویری گذاشته بود که شاید تا پیش از این فقط در کتاب ها و جلسات صحبت صهیونیسم شناسی، شنیده می شد. فیلمی که به خاطر بازی علی نصیریان در خاطره ها باقی ماند و اغلب منتقدان سینمایی اذعان دارند اگر نقش آفرینی این بازیگر پیشکسوت و البته کنش های متفاوتش جهت اجرای بخش های متفاوت نقش یک صهیونیست متعصب در فیلم نبود، هیچ گاه «شکارچی شنبه» نمی توانست تصویر منسجمش را شکل دهد.

وقتی به فرآیند گزینش و البته بازی این بازیگر سینما نگاه می کنید، ارزش حضور نصیریان در این فیلم زیاد نمایان می شود. در میانه هیاهوی اتفاقات سال ۸۸، پرویز شیخ طادی تصمیم به تولید فیلم «شکارچی شنبه» با مضمونی تند و جسورانه علیه صهیونیست ها گرفت. طبیعی بود که نقش نخست این فیلم، نیاز به بازیگری توانا و قدرتمند داشت؛ آیا که توفیق او در بازی، بر توفیق فیلم تاثیر مستقیم می گذاشت. ابتدا مرسوم شد جهانگیر الماسی که پیش از این هم سابقه همکاری موفقی را با شیخ طادی در «پشت پرده مه» داشت و البته در رسانه ها به عنوان یکی از بازیگران ارزشی آشنا می شود، قرارداد بازی در «شکارچی شنبه» را جهت ایفای نقش خاخام یهودی به عنوان بازیگر نقش اول فیلم امضا کرده هست. همه چیز داشت به خوبی پیش می رفت و پروسه گزینش بازیگران خارجی و دیدار از لوکیشن ها در جریان بود که ناگهان، الماسی از بازی در این نقش انصراف داد.

تعهد دارم کار را درست انجام بدهم / علی نصیریان

آنچه در خبرها منتشر شد این بود که جهانگیر الماسی به علت بیماری و عارضه کمردرد از بازی در این فیلم انصراف داده هست. بعضی رسانه ها نیز ادعا کردند که انصراف الماسی از بازی در این فیلم، به این خاطر بود که او اقامت دائم یکی از کشورهای اروپایی را داشته و بعد از اینکه به اطمینان می رسد بازی در این فیلم ضدصهیونیستی ممکن است تابعیت دوم او را با چالش مواجه کند، تصمیم می گیرد چند روز مانده به شروع فیلمبرداری، از بازی در فیلم انصراف دهد. با انصراف الماسی قصه ساخت «شکارچی شنبه» از نقطه صفر شروع شد. بعد از مدتی توقف در تولید فیلم، پروسه گزینش بازیگر شروع شد ولی این بار شیخ طادی سراغ بازیگر نامدار سینمای ایران، علی نصیریان رفت. اگرچه گفته می شد این بازیگر هم به باعث اقامت فرزندانش در آمریکا، دارای گرین کارت ینگه دنیا ست و بدتر اینکه، با ابطال این گرین کارت، ممکن بود از دیدار فرزندانش محروم شود؛ ولی در عین ناباوری نصیریان ایفای این نقش را پذیرفت.

با اینکه فیلم در اکران و حتی جشنواره فیلم فجر، با بی مهری مسئولان فرهنگی مواجه شد ولی گفته می شود مقام معظم رهبری فیلم «شکارچی شنبه» را دیدند و آن را ستودند و نظر خاص ای بر بازی علی نصیریان داشتند. چنانکه عزت ا… ضرغامی ماجرا را این طور روایت می کند: «چندین بار -اگر نگویم مکررا- به دلایلی که وقت پیش آمد، از لسان رهبر معظم انقلاب شنیدم که ایشان بازی بسیار خوب آقای علی نصیریان را یادآوری کردند که چقدر فیلم «شکارچی شنبه» را باورپذیر کرد.»

علی نصیریان از جمله بازیگران مطرح هنر تئاتر و سینمای کشور عزیزمان ایران است که مشهور به گزیده کاری هست. او در دو سال گذشته توانسته بود، با ایفای نقش «بزرگ آقا» در سریال «شهرزاد» بار دیگر، توجه همه را نسبت به توانمندی خود در بازیگری جلب کند. امسال با فیلمی متفاوت و از جنس «شکارچی شنبه» در جشنواره سی و ششم فیلم فجر حضور دارد. این بازیگر 83 ساله با ایفای نقش یک مفتی سعودی در فیلم «امپراطور جهنم» ظاهر شده است هست. فیلمی به کارگردان پرویز شیخ طادی که گفته می شود این بار هم بدون هیچ ملاحظه ای، تصویری بدون روتوش از آل سعود را ارائه می دهد. ماجرای «امپراطور جهنم» در کشور فرانسه می گذرد و روایتی از حامیان پشت پرده گروه های تروریستی از جمله داعش در خاورمیانه است.

شیخ طادی نویسنده و کارگردان این اثر سینمایی با اشاره به اینکه تاریخچه نگارش و تحقیق «امپراطور جهنم» به سال ۹۰ بازمی گردد، گفته بود: «چهار سال طول کشید تا توانستم نظر شوراهای متفاوت و مدیران فرهنگی را که اهرم اجرایی در دست آنهاست جهت تولید یک اثر با نگاه بنیادی به انحرافات در دنیا اسلام با خود همراه کنم.» سال گذشته نسخه اولیه «امپراطور جهنم» به جشنواره فیلم فجر ارائه شد ولی به علت اینکه بخشی از آن ناقص بود و با نظر هیات گزینش این فیلم در بخش سودای گروه تحریریه سایت قرار نگرفت قرار شد فیلم در بخش غیررقابتی به نمایش درآید؛ ولی با تصمیم تهیه کننده و کارگردان این فیلم از بخش غیررقابتی جشنواره هم خارج شد. امسال نسخه جدیدی از این فیلم در جشنواره سی و ششم فیلم فجر رونمایی خواهد شد.

با سابقه ای که از حواشی اکران جشنواره ای «شکارچی شنبه» در خاطر داریم شاید بتوان آینده نگری کرد که سینمای کشور عزیزمان ایران و البته بعضی مسئولان فرهنگی، نسبت به «امپراطور جهنم» هم اقبال چندانی نشان ندهند و همچنین کمتر احتمال می رود جشنواره فیلم فجر، از این اثر تقدیر کند. ضمن اینکه شنیده می شود همان طور که «شکارچی شنبه» با سانسور و ملاحظه همراه بود، بخش هایی از «امپراطور جهنم» هم به خاطر بعضی ملاحظات سیاسی، از بین بردن شود. در این راستا به گفته محمد خزاعی تهیه کننده فیلم، «امپراطور جهنم» در نسخه اولیه در 150 دقیقه تولید شده است بود ولی به علت بعضی ملاحظات، حدود 58 دقیقه از آن کم شده است است.» با این تفاسیر می توان حدس زد، آشنایی اهمیت «امپراطور جهنم» همچون « شکارچی شنبه» با گذر وقت مشخص خواهد شد و کلاس بازیگری نصیریان در این فیلم، در سال های بعد واکاوی شود.

فیلم «امپراطور جهنم» روایتی نو دارد از سیر تحولات سیاسی عربستان و نقش‌آفرینی رژیم سعودی در تشکیل گروه‌های تکفیری بازی کم‌نظیر علی نصیریان در نقش یک مفتی سعودی م

فرهیختگان

واژه های کلیدی: انصراف | بازیگر | شکارچی | بازیگری | جشنواره | بازیگران | کارگردان | علی نصیریان | جشنواره فیلم | جهانگیر الماسی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz